Wojskowa Komenda Uzupełnień w Gliwicach


czcionka mniejsza czcionka normalna czcionka większa
Dzień Weterana

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa – polskie święto obchodzone
29 maja od 2012 roku, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku ustawą o weteranach działań poza granicami państwa, która weszła w życie 1 kwietnia 2012 roku. Obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa połączone są z obchodami odbywającego się w tym samym dniu Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ.

Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa to święto wszystkich żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych oraz osób cywilnych, którzy z polecenia Rzeczypospolitej, wypełniali swoje obowiązki służbowe poza jej granicami.

29 maja 2012 r. obchodziliśmy po raz pierwszy Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. W/w święto, jest wyrazem szacunku i uznania państwa i narodu dla ponad 90-tysięcznej rzeszy polskich weteranów misji wojskowych prowadzonych od 59 lat na trzech kontynentach. Początki udziału żołnierzy Wojska Polskiego w misjach pokojowych poza granicami państwa sięgają roku 1953, kiedy to pierwsza ich grupa rozpoczęła służbę w zorganizowanej pod auspicjami ONZ Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei. Od tego czasu polscy żołnierze brali i biorą nadal udział w ponad 70-ciu operacjach prowadzonych w 38 państwach Azji, Afryki i Europy.Do roku 1995 kontyngenty WP uczestniczyły wyłącznie w działaniach kierowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych, wykonując głównie zadania logistyczne. Z tego okresu do historii przeszła służba polskich kontyngentów wojskowych w Korei, na Półwyspie Indochińskim, w Egipcie, Izraelu, Syrii i Namibii. W kolejnych latach nastąpiło przewartościowanie polskiego zaangażowania w misjach. Zmniejszył się nasz udział w operacjach prowadzonych przez ONZ, wzrósł natomiast udział w operacjach doraźnych koalicji międzynarodowych oraz w misjach dowodzonych przez NATO, a od 2003 r. - przez Unię Europejską.

Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa jest wspaniałą okazją do uczczenia pamięci wszystkich poległych i żyjących uczestników misji wojskowych, do kultywowania tradycji patriotycznych, historycznych i wojskowych, integracji środowisk wojskowych z młodzieżą szkolną i akademicką, rezerwistów i żołnierzy.

W trakcie obchodów Centralnych Uroczystości Dnia Weterana w Warszawie w roku 2012 - zrodził się pomysł aby "wyjść do ludzi". Pierwszy wybór padł na Wrocław, przy pełnej akceptacji  pomysłu przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Miasto Wrocław.

W miarę kształtowania się zamierzeń odnośnie realizacji Centralnych Uroczystości Dnia Weterana - okazało się, że tak naprawdę 29 maja 2013 roku powinien być zwieńczeniem większej akcji. Istnieje bowiem potrzeba szerszej akcji informacyjnej mającej na celu uświadomienie społeczeństwa. Tak powstał pomysł na kampanie społeczną "Dzień Weterana - Szacunek i wsparcie".

Jej zadaniem jest pogłębienie  szacunku do polskich barw narodowych i munduru, tak aby Polski Żołnierz, Funkcjonariusz czy Osoba Cywilna  czuła dumę oraz miała szacunek i wsparcie od społeczeństwa  z powodu służby dla Ojczyzny w misjach poza granicami kraju.

Kampania ma na celu uwrażliwić społeczeństwo na problemy weteranów i ich rodzin – szczególnie tych, którzy zostali ranni w czasie pełnienia służby lub ponieśli najwyższą cenę – cenę życia. Kampania ma również wpłynąć na świadomość Polaków o potrzebie wsparcia dla rannych weteranów oraz szacunku dla weteranów działań poza granicami kraju.

 

 

    
  • BIP
pdf

Kontakt

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Gliwicach
Zawiszy Czarnego 7
44-121 Gliwice
tel. 261124658
fax. 261124691
wku.gliwice@wp.mil.pl

    
  • BIP